Netaisyklingo sąkandžio tipai – kaip juos atpažinti?

Remiantis statistika, netaisyklingai susiformavusį sąkandį turi maždaug du trečdaliai žmonių, tačiau daugelis dėl šios problemos nesikreipia pagalbos į specialistus. Vis dar neretai klaidingai manoma, kad netaisyklingas sąkandis kenkia tik estetinei išvaizdai. Odontologijos klinikos „Forum Dentis“ gydytojai įspėja, kad nesprendžiant kreivo sąkandžio problemos, pažeidžiami žandikaulio sąnariai, todėl tampa sunku kramtyti, dėl nepilnavertės kramtymo funkcijos greičiau dyla dantys. Laikui bėgant, gali pasireikšti maudimas, žandikaulio traškesiai, sprando, kaklo, galvos skausmai, atsirasti veido asimetrija. Specialistai pataria, kaip atpažinti kreivo sąkandžio požymius, o juos pastebėjus, ragina nedelsti ir kreiptis dėl gydymo.

Sąkandis skirstomas į tris klases, padedančias įvertinti sąkandžio padėtį, atsižvelgiant į viršutinio ir apatinio žandikaulių pirmųjų nuolatinių krūminių dantų tarpusavio santykį. Pirmoji jų – tai taisyklinga dantų padėtis, antroji – prognatija (kai viršutinis žandikaulis didesnis už apatinį, o viršutiniai priekiniai dantys yra atsikišę), o trečioji – progenija, kuri pasireiškia smakro atsikišimu į priekį (apatinis žandikaulis yra didesnis už viršutinį, o apatiniai priekiniai dantys dengia viršutinius).
 
Prognatija yra paveldima arba atsiranda dėl vaikystėje persirgtos ligos, dirbtinio maitinimo kūdikystėje, kvėpavimo pro burną, ankstyvo pieninių dantų netekimo, žalingų įpročių (per ilgai čiulpiant čiulptuką ar pirštą), miego ant aukštos pagalvės.

Progenija skirstoma į tikrąją ir netikrąją progeniją. Tikroji, kuriai būdingas skeletinis žandikaulių tarpusavio neatitikimas, atsikišęs į priekį didelis apatinis žandikaulis, netaisyklingas šoninis dantų sąlytis, dažniausiai yra paveldima. Šiuo atveju apatinių dantų eilė atsikišusi į priekį, apatiniai priekiniai dantys viršutinių dantų neliečia, apatiniai kandžiai palinkę atgal. Netikrajai progenijai būdinga maža viršutinio žandikaulio priekinė dalis, šoniniai dantys gali liestis taisyklingai. Šio tipo sutrikimą gali nulemti įgimtos veido griaučių ypatybės, netaisyklingas dirbtinis kūdikio maitinimas, sutrikęs kvėpavimas pro nosį, per anksti iškritę pieniniai priekiniai ar krūminiai dantys, žalingi vaiko įpročiai (pvz., per ilgas čiulptuko, piršto čiulpimas), nesuaugęs gomurys.

Taip pat išskiriami keli netaisyklingo sąkandžio tipai. Netaisyklingas sąkandis gali būti gilus, kai tarpusavyje kontaktuoja visi dantys, tačiau priekiniai persidengia per giliai. Sukandus, viršutiniai dantys gali visiškai uždengti apatinius. Esant tokio tipo sutrikimui veidas atrodo žemas, profilis išgaubtas, lūpos atsikišusios į priekį, o raukšlė tarp smakro ir apatinės lūpos labai gili. Atviro netaisyklingo sąkandžio atveju tarpusavyje kontaktuoja tik šoniniai dantys. Sukandus, tarp priekinių dantų lieka tarpas. Esant kryžminio tipo netaisyklingam sąkandžiui, vienas ar keli apatiniai šoniniai dantys yra palinkę į lūpos pusę ir dengia viršutinius dantis.
 
Pastebėjus netaisyklingo sąkandžio požymius, gydymas turėtų būti atliekamas kuo anksčiau. Savalaikis problemos sprendimas gali padėti išvengti sudėtingų procedūrų ateityje. Konsultacijai pas specialistą vaikus jau galima atvesti išdygus pirmiesiems nuolatiniams dantukams arba jiems pradėjus lankyti mokyklą. Odontologijos klinikos „Forum Dentis“ specialistai pabrėžia, jog nepaisant to, kad ortodontinį gydymą rekomenduojama atlikti dar vaikystėje, šiais laikais jis sėkmingai taikomas ir vyresnio amžiaus žmonėms. Netaisyklingas sąkandis gali būti gydomas ortodontinėmis plokštelėmis, breketais, kapomis, tačiau ypatingai sunkiais atvejais gali prireikti ir žandikaulio operacijos. Kuo anksčiau kreipsitės, tuo, tikėtina, paprastesnis ir trumpesnis bus gydymas.

Registracija internetu